Шевченківський національний заповідник

адреса:м. Канів, Тарасова гора
електронна пошта:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
тел.(0236) 3-23-68
веб-сайт:http://shevchenko-museum.com.ua/
 


Шевченківський національний заповідник – створений відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР  №287 від 21.11.1989 р. на базі існуючого Канівського державного музею-заповідника Т.Г.Шевченказ метою дбайливого збереження шевченківських меморіальних місць і навколишнього природного середовища в м.Каневі.  До складу Заповідника входять пам’ятки (об’єкти)  культурної спадщини українського народу, що становлять значну історичну і культурну цінність та органічно пов’язані з Шевченковою могилою в один меморіальний комплекс.

Заповідник об’єднує  території історико-культурного та природно-заповідного фонду  загальною площею 45 га. На його території знаходяться  пам’ятки археології, архітектури, історії, мистецтва та природи: Могила Т.Г.Шевченка; Могила І. Ядловського, довголітнього хранителя Шевченкового меморіалу; Багатошарове поселення Пилипенкова гора. Біля музею розташовані чавунний пам’ятник-хрест, що стояв на Шевченковій могилі, та чавунний пам’ятник-погруддя, встановлений 1923.  Неподалік від могили Шевченка знаходиться пам’ятний знак на місці самоспалення українського патріота з м.КалушаО.Гірника.З 2004 року засновано премію імені Олекси Гірника. 18 січня 2007 року указом Президента України (N28/2007) О.Гірнику  присвоєно звання Героя України (посмертно). 21 січня 2009 року відкрито пам`ятний знак на місці самоспалення О.Гірника (скульптор Адріан Балог, м.Київ). До складу Заповідника входить перший народний музей Шевченка – “Тарасова світлиця” та паркові комплекси: парк, закладений поряд з могилою Кобзаря в 60-х рр.  ХХ ст. з нагоди 100-річчя з дня смерті та 150-річчя від дня народження поета.   На території нижнього парку споруджено пам’ятний знак українському гетьману І.Підкові, страченому у Львові, а пізніше перевезеному та похованому у Канівському монастирі. 

Шевченківський національний заповідник в м. Каневі проводить велику культурно-просвітницьку роботу серед чисельних відвідувачів не лише з України, а й з багатьох країн світу, знайомить з життєвим і творчим шляхом поета і художника, з українською культурою, історією становлення української державності, поборником якої  був Тарас Шевченко.