Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка»

адреса:Звенигородський район, с.Шевченкове, вул. Бондарівська, 33
тел.(04740) 2-01-28
веб-сайт:http://www.batjkivshhyna-tarasa.com.ua/

Історія заповідника розпочалася з історії садиби, на якій пройшло дитинство поета Т. Г. Шевченка. Дворище не було дідівщиною Шевченка, а належало селянинові Тетерюкові. На нім стояла хата з яблунею, клуня, повітка й інші господарські споруди. Все це 1816 року відкупив батько Тараса, Григорій Іванович Шевченко, при добрій грошовій помочі свого батька та рідного дядька. Після смерті батьків садибу успадкував старший син Микита, а по ньому — його діти.
Заповідник створено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1992 р. як Державний історико-культурний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» на базі нерухомих пам'яток культурної спадщини та природи сіл Звенигородського району Черкаської області: Шевченкового (колишня Керелівка), Моринців, Будища, відтворених меморіальних садиб у Моринцях та Літературно-меморіального музею Т.Шевченка в с. Шевченковому (існує з 1939 р.), пов'язаних з дитинством, життям і творчістю Тараса Шевченка, з метою збереження Шевченківських меморіальних місць.
Указом Президента України № 74/2006 від 26 січня 2006 року заповіднику надано статус національного з подальшою назвою — Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка».
Загальна площа — 27,3 га.
Об'єднує історико-культурны комплекси:
•    Літературно-меморіальний музей Т. Г. Шевченка в с. Шевченкове,
•    Музей історії смт Вільшана,
•    Моринський музейний комплекс.
До складу заповідника входять 43 об'єкти культурної спадщини, що мають історичну, наукову та культурну цінність.
Загальна кількість фондових одиниць зберігання — 7800.
Музейні матеріали розповідають про життя та творчість Т. Г. Шевченка. Привертають увагу оригінальні речі — стіл, лава з Шевченкової хати, меблі з Енгельгардтовогомаєтку, стародруки, мистецькі вироби народних майстрів с. Керелівки, подарунки, що надійшли від родичів Т. Г. Шевченка.