Національний історико-культурний заповідник «Чигирин»

адреса:м.Чигирин, вул.Грушевського, 26

тел.(0230) 2-77-28

веб-сайт:http://chigirinzapovidnyk.org.ua/

Враховуючи значення Чигиринщини в українській історії, 7 березня 1989 року Рада Міністрів УРСР ухвалила Постанову "Про оголошення комплексу пам'яток, історії, культури та природи міста Чигирина, с.Суботова і урочища Холодний Яр у Черкаській області Державним історико-культурним заповідником". Директором заповідника був призначений Полтавець Василь Іванович. Завдяки його ентузіазму і наполегливості було сформовано ядро майбутнього колективу, створена виробнича база, музеї в с.Суботів та с.Медведівка.

23 вересня 1995 р. Президент України підписав Указ про надання Чигиринському Державному історико-культурному заповіднику статусу Національного.

В даний час біля підніжжя Замкової гори завершено будівельні роботи на об’єктах першої черги історико-архітектурного комплексу "Резиденція Б.Хмельницького", урочисте відкриття якого відбулося 17 жовтня 2009 року. Продовжуються роботи на об’єктах готельного комплексу "Посольська вулиця". В с.Суботів відреставровано Іллінську церкву, проведена музеєфікація над розкопом кам'яниці на замчищі Хмельницьких.

Тісна співпраця єднає НІКЗ “Чигирин” і Національну спілку майстрів народного мистецтва України. Починаючи з 2003 року, щорічно в Чигирині проходять Всеукраїнські симпозіуми молодих гончарів, а з 2005 р. проводиться Всеукраїнський симпозіум майстрів народного мистецтва “Суботів”. Спільно із Спілкою майстрів планується створення музею сучасного народного декоративно-прикладного мистецтва.

Науковці заповідника працюють над структурними та тематико-експозиційними планами музеїв: "Чигиринська фортеця XVI-XVII ст.ст." (в приміщенні бастіону Дорошенка), "Історія православ’я Чигиринщини" (підземне приміщення церкви св. Петра і Павла), "Суботів Хмельницьких" та Музей дитини (замчище с. Суботів) та приміщень будівель історико-архітектурного комплексу "Резиденція Б.Хмельницького".

Втілення в життя концепції розвитку музейної справи в Національному історико-культурному заповіднику "Чигирин" сприятиме створенню нових музейних закладів, які знайомитимуть відвідувачів з основними віхами історії та етнографічними особливостями нашого краю, допоможуть перетворити Чигирин на один з провідних туристичних центрів України.