Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник

адреса:м. Корсунь-Шевченківський,вул. Острів Коцюбинського, 4,
тел. (0235) 2-04-55

веб-сайт:http://www.korsun.ic.ck.ua/pages/1

Науково-дослідний та культурно-освітній заклад у місті Корсуні-Шевченківському Черкаської області, що являє собою об'єднання різнопрофільних музеїв, а також має на балансі низку історико-культурних пам'яток як національного, так і місцевого значення, метою діяльності якого є вивчення та популяризація об'єктів історичної спадщини та природних пам'яток Корсунщини, забезпечення їх охорони та раціонального використання. Значний культурно-просвітній осередок, а також туристичний об'єкт Черкаської області.
До складу заповідника входять території історико-культурного та природно-заповідного фонду міста Корсуня-Шевченківського, смт Стеблева, сел Квіток та Виграєв, загальною площею понад 100 га.
Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник створений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року № 79 «Про державний історико-культурний заповідник у м. Корсуні-Шевченківському Черкаської області» і є правонаступником Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. Положення про Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник затверджено рішенням виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 9 серпня 1994року № 4
Основні види діяльності заповідника:
1.    пам'яткохоронна;
2.    комплектування, облік та збереження музейних фондів;
3.    науково-дослідна робота;
4.    експозиційна;
5.    науково-освітня;
6.    видавнича діяльність.
Музеї, що входять до складу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника, щороку (2000-ні) відвідують понад 50 тисяч осіб.
Серед пам'яток Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника є об'єкти, що занесені до Державного реєстру національного культурного надбання: пам'ятки архітектури XVIII—XIX століть — будівлі колишньої садиби князів Лопухіних-Демидових; пам'ятка садово-паркового мистецтва XVIII—XIX ст.ст. — ландшафтний парк; історична пам'ятка — могила І. М. Сошенка.
Структурні підрозділи заповідника:
•    Музей історії Корсунь-Шевченківської битви;
•    історичний музей;
•    художня галерея;
•    Меморіальний музей К. Г. Стеценка у селі Квітках;
•    відділи:
•    охорони природи;
•    фондовий;
•    науково-методичний освітньої роботи;
•    охорони й пожежної безпеки;
•    філіал:
•    Літературно-меморіальний музей І. С. Нечуя-Левицького у смт Стеблеві.
На державному обліку у фондах Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника станом на 1 січня 2002 року перебуває понад 50 000 одиниць збереження, серед яких значна кількість відноситься до періоду Другої світової війни, краєзнавчої тематики. Зокрема, цікавими й цінними є колекції предметів письменника-шевченкознавця П. В. Жура, видатного українського хореографа В. К. Авраменка, творів образотворчого мистецтва відомого художника М. А. Прокопенка тощо. Книжковий фонд наукової бібліотеки становить близько 16 тисяч одиниць.