Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради

адреса:м. Черкаси, бул. Шевченка, 234
тел. (0472)36-07-20
веб-сайт:http://theatre-shevchenko.ck.ua/uk/

У не такому далекому 1932-му в місті Малин Житомирської області пересувний робітничо-колгоспний театр на базі групи акторів-вихідців із 3-ї майстерні Мистецького об’єднання "Березіль" представив глядачам виставу за антивоєнною п’єсою Мирослава Ірчана "Родина щіткарів". Це був початок новоствореного урядовою постановою театру, який, подорожуючи від села до села, надихаючись романтикою акторського життя та щирим блиском в очах вдячних глядачів у 1933 році приїздить до Шевченкового краю. Гастролери почали працювати в Черкасах, у 1939 році Черкаському театру було присвоєно ім’я великого поета Тараса Шевченка, а стаціонарним колектив став лише після Великої Вітчизняної війни в 1954 році. У 1963 році театр став іменуватися Обласним державним українським музично-драматичним театром ім Шевченка. Після Великої Вітчизняної війни, нарешті, було ухвалено рішення побудувати на місці синагоги, яка проіснувала до середини 30-х років, будівлю Обласного театру… Після кропіткого будівництва, яке тривало близько шести років, 1 вересня 1965 року театр відкрив новий сезон у новій будівлі… Хоча будівля театру була витримана в рамках радянського канону: такий собі поліфункціональний будинок для партійних засідань та конференцій зі сценою, та все ж Черкаський обласний театр був першим театром в Україні збудованим із урахуванням останніх досягнень сценічного обладнання. Вперше в Україні тут була змонтована максимально рухома сцена, механізми якої дозволяють рухати декорації вагою до 14 тон. Крім того, було вперше використано новітні освітлювальні пристрої та установка стереофонічного звучання… Спираючись на свідчення колишнього директора Черкаського обласного театру С.І. Шевченка, цікаво зазначити, що для проведення однієї вистави лише сцена потребувала 240 кВт електроенергії, що прирівнювалося до використання електроенергії цілим районним центром.
За свою історію колектив театру здійснив понад 450 постановок: близько
80— за п'єсами української класичної драматургії; понад 50 - класичної зарубіжної; понад 300— сучасної національної, країнСНДта зарубіжної драматургії.
Чільне місце в репертуарі театру посідають вистави за творами і мотивами творчості
та біографії Тараса Шевченка. У сценічному втіленні проблематика всебічного розкриття спадщини Кобзаря була узагальнена, як темаПрометея— тема громадянського вчинку в ім'я людини, в ім'я добра на землі: постановки «Назар Стодоля» Тараса Шевченка (1939,1951,1960,1980), «Мати наймичка» Івана Тобілевича за Тарасом Шевченком (1961), «Дума про Кобзаря» М. Негоди (1961), «Марина» Миколи Зарудного за Тарасом Шевченком (1964), «Катерина» В. Лемеля (1966), «Тарас Шевченко»Андрія Малишка(1970), «Титарівна»Марка Кропивницькогоза Тарасом Шевченком (1978), «Стіна»Юрія Щербака(1984), «Гайдамаки» Тараса Шевченка (1989), «Великий льох» О. Дзекуна за Тарасом Шевченком (2003).
Мистецтво Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка широко відоме за межами Черкащини та України. Так, гастролі театрупроводились у Києві, Кишиневі,Ярославлі,Баку,Уфі,Мінську, Гомелі,Могильові,Москві, майже у всіх обласних центрахУкраїни. З постановкою «Одруження»Андрія Жолдакатеатр брав участь у фестивалі «Мистецьке Березілля» (Київ, 2001), міжнародних фестивалях у містахСібіу(Румунія,2001), Кишинів (Молдова, 2001),Пловдив(Болгарія, 2001),Гренобль(Франція, 2002).
Протягом 2000-их років театр нагороджено дипломами лауреата низки фестивалів: Міжнародного фестивалю театрального мистецтва «Мандруючі зірки» (Київ, 2003) за виставу «Поминальна молитва» Григорія Горіна, Всеукраїнського державного театрального фестивалю «В гостях у Гоголя» (Полтава, 2003) за виставу «Поминальна молитва» Г. Горіна, Всеукраїнського театрального свята «Вересневі самоцвіти» (Кіровоград) з виставами «Поминальна молитва» Григорія Горіна (2004) та «Дума про братів Неазовських» Ліни Костенко (2005), Всеукраїнського фестивалю «Тернопільські театральні вечори» (Тернопіль, 2005) з виставою «Дума про братів Неазовських» Ліни Костенко.
У сезоні 2003/2004 років до 50-річчя створення Черкаської області на сцені Київського Національного театру імені Івана Франка театр показав найкращі свої вистави: «Великий льох» за Тарасом Шевченком та «Вишневий сад» Антона Чехова.У2005році успішно пройшли гастролі театру з виставою «По той бік Голгофи (Варавва)» Мішеля де Гельдерода в містах Київ, Полтава,Суми,Житомир,Рівне,Луцьк,Умань.
Протягом 2006–2015 рр. у театрі проводився щорічний Міжнародний театральний фестиваль«Сцена людства», в якому брали участь театральні колективи як з України, так і з інших країн.