Бартош Яблонський з Посольства Польщі зацікавився українсько-польською історією Черкащини

Четвер, 06 липня 2017 15:12

До Черкаського обласного краєзнавчого музею сьогодні завітали Перший радник Консульського відділу Посольства Республіки Польща у Києві Бартош  Яблонський та голова правління Черкаської організації "Польський культурний центр імені Кароля Шимановського"  Геннадій Ліневич.  Вони відвідали експозиції, що розповідають про наше минуле: про український побут та старовинні вишивки різних куточків Черкащини і Київщини, про поляків, які народились, проживали або бували на Черкащині.Особливу увагу приділили теперішнім подіям на сході та воїнам (зокрема, В'ячеславу Галві, у якого польське коріння), що загинули в АТО. Директор обласного департаменту культури та взаємозв'язків з громадськістю Олександр Шабатін вручив пану Бартошу Яблонському пам’ятний подарунок. На завершення зустрічі пан Яблонський зробив запис у книзі відгуків польською мовою та виявив бажання побувати у музеї вже не в офіційному статусі, тож директор краєзнавчого музею Ірина Собко запросила радника на 100-річчя музею, яке святкуватимуть у травні 2018 року.

Довідка

Багато відомих поляків зробили вагомий внесок у розвиток Черкащини. Тут жили й працювали Богдан Залеський, Северин Гощинський, Міхал Грабовський – представники «української школи» в польському письменстві, поет і драматург Юліуш Словацький. Багато польських письменників здобували освіту в Умані, у школі при католицькому монастирі.

У першій половині XIX ст. з'являється «литовська школа», центральною постаттю якої був польський митець Адам МіцкевичНа Черкащину доля приводить Адама Міцкевича в лютому 1825 року, коли він подорожує Європою до Одеси. 5 лютого 1825 року в  Києві він познайомився з поміщиком Германом Головинським. На запрошення останнього  Міцкевич приїздить до Стеблева. Саме тут Адам Міцкевич задумав написати поему «Конрад Валленрод» і розпочав перекладати поему «Гяур» англійського поета Джоржа Байрона. На мотиви стеблівської легенди він написав знамениту баладу «Дозор».

З Черкащиною пов’язане ім’я відомого польського композитора, піаніста, громадського діяча Кароля Шимановського, уродженця села Тимошівка Кам’янського району. Тут з’явилися на світ основні його твори: 2 і 3 симфонія, 1 скрипковий концерт; цикл «Міфи» і  «Маски»..

На Уманщині працював учений-сподвижник, історик, соціолог і політичний діяч В’ячеслав Липинський. На Звенигородщині - видатний антрополог, лікар і етнограф Ісидор Коперницький.

Багато зробив для нашого краю і Владислав Городецький – один із найоригінальніших польських архітекторів, твори якого стали зразком високопрофесійної архітектури в Україні, Польщі, Ірані. В Умані архітектор побудував приміщення гімназії (нині – Агротехнічний коледж) та Вищого міського народного училища (нині – педагогічний коледж). У Черкасах за його проектом було побудовано кілька приміщень: чоловічу гімназію (нині – музичне училище ім. С.С.Гулака-Артемовського) та жіночу гімназію (нині палац дитячої та юнацької творчості).