Видання «Черкащина: історія краю та його людності» презентовано молоді черкаського краю

Четвер, 20 вересня 2018 11:45
   19 вересня у обласній бібліотеці для юнацтва ім. В. Симоненка традиційний щорічний вересневий Тиждень краєзнавства «Я починаюсь з отчої землі» стартував презентацією унікального видання «Черкащина: історія краю та його людності».

Численному зібранню, серед якого були учнівська і студентська молодь, вчителі і викладачі, бібліотекарі книгозбірень нашого міста, допитливі читачі, книгу представляли автори цього унікального проекту: його ініціатор, відомий дослідник літературної спадщини Черкащини, письменник, науковець, професор, завідувач кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Володимир Поліщук; співробітники кафедри історії України університету - доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри Віталій Масненко; доктор історичних наук Юрій Присяжнюк; кандидати історичних наук Костянтин Івангородський і Сергій Шамара, відомий черкаський археолог Михайло Сиволап.
   Автори видання зазначили, що до проекту також долучилися співробітник кафедри історії України ЧНУ, кандидат історичних наук Юрій Михайлюк; тодішній студент Олексій Компанієць, який нині уже готується вступати до аспірантури; відомі черкаські краєзнавці, які, на жаль, не дожили до виходу книги – Микола Щербина і Степан Горошко.
   Гості розповіли присутнім про ідею виникнення, концепцію та процес створення видання, відмітивши, що колектив однодумців зумів створити узагальнювальну історію Черкащини та знайти необхідний певний підхід, який дозволив  побачити історію Черкащини концептуально, а не не з формального погляду. Вони зазначили, що у плані концепції було використано поширений у Європі та світі підхід – історичну регіоналістику (регіональну історію), що дає можливість побачити історичний процес, який поєднує Черкащину в окремий історичний регіон. Хронологічно ж видання охоплює весь період – від виникнення земної кулі до сьогодення.
   Автори ділилися роздумами про те, що вони прагнули показати  як наш край формувався територіально, продемонструвати, що його цілісність обумовлена як кліматичними та ландшафтними обставинами, так і тим фактом, що ця територія тривалий час була прикордонням (від давньоруських часів до кінця XVIII століття) із певною свідомістю. Козацтво, яке виникло на нашій території, будувалося на ідеї проживання в неспокійному регіоні. Та з часом наш регіон перетворився із прикордоння в центр України. Трансформація свідомості від прикордонної до осередньої відображає формування української свідомості в цілому. Особливу увагу вони звернули на людність, населення, на те, що Черкащина була одним із регіонів формування українського етносу, а ще на конкретні історичні постаті.
   І хоч робота над книгою тривала  чотири роки, починаючи з 2014 року, та напрацювання, представлені в ній, мають значно більшу хронологію: автори використовували свої наукові студії, над якими трудилися десятиліттями. При створенні видання ставка  робилася на професійне ставлення до науки, позбавлення комуністичної ідеології. Також виступаючі зазначили, що завжди відкриті до спілкування і конструктивної критики.
   Видана книга за обласною програмою книговидання, тож найближчим часом ознайомитись  з нею матимуть можливість читачі  бібліотек Черкащини. А популярний виклад матеріалу сприятиме її  популярності серед молоді регіону, адже дане видання – відповідь на сучасні виклики та можливість переосмислити раніше знану історію.