Комунальний заклад «Черкаський обласний краєзнавчий музей» Черкаської обласної ради

Директор: Собко Ірина Василівна
адреса: м. Черкаси, вул. Слави, 1
тел. (0472) 45-11-22
веб-сайт: http://ckoblmuz.ck.ua/

Заклад є одним з найбільших з числа подібних у державі. Щороку музей відвідує до 150 тисяч осіб, причому значна їх частина — діти та молодь. Черкаський краєзнавчий музей постійно відкриває десятки нових виставок, що дає можливість ширше знайомити відвідувачів із музейними фондовими колекціями, популяризувати їх. Завдяки розробленій та впровадженій в життя системі музейної роботи з підростаючим поколінням популярність музею зростає.

Експозиція музею розміщена в 30 залах на площі 2800 м². Вона має розділи: природи краю, археологіїетнографії, історії краю XIV — початку XX століття, історії краю від1917 року і сучасність та велика зала вшанування пам'яті пророка України Т. Г. Шевченка, низка окремих зал, присвячених видатним землякам, вихідцям з Черкащини або відомим особам, чия діяльність пов'язана з «Шевченковим краєм» (поет Василь Симоненко, ботанік і селекціонер Володимир Симиренко, політик В'ячеслав Чорновіл.

Експозиція музею представляє широкий діапазон тематичних розділів, де гармонійно розподілені в історичній періодизації близько 12 тисяч експонатів. Фондова ж колекція музею станом на початок 2003 року становила понад 106 тисяч одиниць збереження основного та науково-допоміжного фондів.

Ідея створення у Черкасах краєзнавчого музею зародилась у колі інтелігенції тодішнього повітового міста на початку ХХ ст. Однак, вона залишалась нереалізованою, оскільки, як зазначалось у рішенні міської думи, прийнятому у відповідь на звернення громадян 1908 - 1909 рр., у міському бюджеті  на будівництво музею не було коштів.

Приступити ж до практичного втілення в життя задуму про створення в Черкасах музею ентузіастам краєзнавчої справи вдалося лише у 1918 році. Ініціативну групу, до якої увійшли представники місцевого осередку  товариства «Просвіта» і вчительської громадськості міста, очолив тоді невтомний дослідник історії краю Дмитро Панасович Бочков.

8 травня   1985 року в літописі музейної справи  Черкащини займає особливе місце. Цього дня,  напередодні світлого свята Перемоги, відбулася довгоочікувана подія – відкриття для відвідувачів нового приміщення обласного краєзнавчого музею.

Тисячі черкащан та гостей краю відвідали експозицію музею, знайомлячись з історією Черкащини та мальовничою природою Шевченкового краю.

1989 року в Черкасах було відкрито унікальний музей книги «Кобзаря» Т.Г.Шевченка. Ця надзвичайно важлива подія була присвячена  175-річчю від дня народження Кобзаря. Цей музей є відділом Черкаського обласного краєзнавчого музею.

1993 року за значний внесок у розвиток українського краєзнавства, збереження і популяризацію унікальних пам'яток матеріальної і духовної культури Всеукраїнська спілка краєзнавців першому в Україні присвоїла обласному краєзнавчому музею почесне звання лауреата премії імені Д. Яворницького.